
Капан за младоженци
Въведение
Целта на статията е да разобличи една порочна практика, която заблуждава младоженците и се възползва от тяхната неосведоменост.
Проблемът, за който ще говорим е стар. Ние се сблъскахме с него преди двадесет години, след което започнахме да работим в жанра видеозаснемане на сватба . Оттогава до днес сме се срещнали и продължаваме да се срещаме с множество двойки, станали жертва на този проблем.
Борили сме се с него, използвайки различни средства. Писахме статии, консултирахме младоженци, участвахме във форуми, но той продължава да съществува.
Това показва неговата устойчивост и дълбоките корени, които е пуснал в сватбения бранш.
Прави впечатление неговата ефективност по отношение на младоженците. Той с лекота приспива тяхната критичност, а "убедителните" му аргументи по един виртуозен начин ги спечелва на своя страна в общ съюз срещу самите тях.
Защо се борим срещу тази порочна практика?
Водим тази борба не заради нас, тъй като не сме застрашени от проблема.
Искаме да предпазим младите хора от това да станат жертва на една злонамерена практика.
Искаме да им помогнем да организират по най-добрия начин техния пръв и най-голям семеен празник - сватбата.
Искаме да допринесем за самопречистването на сватбения бранш, за общо противодействие на всякакви порочни и непочтени действия.
КАПАНЪТ "МНОГО ВАЖНО Е ДА АНГАЖИРАТЕ ЕКИП!"
Съществува мнение, според което е от изключително значение хората, които ще бъдат ангажирани в организацията на тържеството, да бъдат екип, т.е. да се познават и да са работили преди това заедно.
В различните случаи под “екип” се разбират разнообразни комбинации, които може да включват: оператор и фотограф, или оператор, фотограф и ди джей, или сватбен агент, оператор, фотограф и ди джей и т.н.
На младоженците се обяснява, че в организацията на сватбения ден, работата в екип е едно от най-важните условия за неговото успешно протичане, за това, отделните изпълнители да си свършат максимално качествено своите задачи.
Ето защо, когато двойките ангажират необходимите за празника хора, не бивало да се концентрират единствено върху техните индивидуални умения и майсторство, но да имат предвид и това важно условие - екипността.
След като изпълнителите се познават и са работили заедно в много сватби, то връзката между тях била е здрава, на тях можело да се разчита, те се разбирали с поглед и това гарантирало в максимална степен успешното протичане на тържеството и ограничавало възможността от евентуални неблагополучия и издънки.
Освен това за всички е ясно, че екипната работа е много по-надеждна, и че само тя може да осигури необходимия синхрон между различните звена и така да постигне значително по-добър резултат. Освен това тя е подчинена на една обща цел, а фактът че координира работата на изпълнители, които вече се познават, имат съвместен опит и утвърдена комуникация, обезпечава най-добрите условия, така че всеки един от участниците да даде най-доброто, на което е способен.
В общи линии така изглеждат аргументите, които следва да докажат на младоженците изключителната важност на екипната работа.
КРАТКО И ЯСНО
За да няма никакви недоразумения, необходимо е да кажем много ясно следното: Цялата тази алабалистика, опитваща се да обясни колко важна е работата в екип е абсолютна измислица, нямаща нищо общо с действителността.
Това е преднамерен опит за заблуда на младоженците с цел реализиране на финансови облаги.
РАВНОСМЕТКАТА ОТ ТАЗИ ПОРОЧНА ПРАКТИКА
От една страна, хиляди излъгани двойки, хиляди пропуснати възможности да се ангажират по-кадърни хора, хиляди ненужни компромиси с предлаганото качество и накрая, хиляди сватбени тържества, които са могли да се организират и протекат по много, много по-добър начин.
От друга страна, осигуряване на изобилна работа за множество посредствени изпълнители, на хора, със слаба професионална квалификация, но с високо ниво на непочтеност, за които липсата на морални задръжки е главното им предимство пред колегите от бранша.
ИСТИНАТА
Твърдението, че екипността е изключително важна при наемането на отделните изпълнители, е не просто подвеждащо и лъжовно, но ако се замислим, ще установим, че то е абсурдно и напълно лишено от всякакъв смисъл.
Необходимо е първо, да изясним понятието “екип” и второ, да отнесем неговите характеристики към дейността на изпълнителите в сватбения ден.
Екипът, това са специалисти в една или различни области, които имат конкретни компетентности и задачи и ги изпълняват в установена пространствено-времева координация и субординация за постигането на обща цел.
Ако проверим дали тези характеристики се отнасят до изпълнителите в сватбеното тържество, ще установим, че няма нито един пункт, в който те да съвпадат.
Изпълнителите не са и не биха могли да бъдат екип, дори да го желаят, в същинския смисъл на понятието.
Твърдението, че било много важно изпълнителите да се познавали и да са работили заедно преди тържеството, е напълно несъстоятелно, дори смехотворно.
Единственото важно нещо е те да са професионалисти в своите области, да са етични и да са наясно с границите на своите компетентности.
ПРИМЕРИ
За по-голяма яснота ще илюстрираме казаното с примери.
Нека вземем три от основните фигури на тържеството - фотограф, сватбен видеооператор и ди джей и проверим как “работи екипността”.
Първо, всеки един от тримата има различна цел: фотографът, да направи качествени снимки, операторът, да сътвори вълнуващ филм, а ди джеят, да създаде празнична атмосфера и весело настроение. Още тук става ясно, че не съществува никакъв екип.
Второ, след като нямат обща цел не може да има и никаква субординация и координация за постигането й.
Операторът заснема подготовката на младоженеца, през това време фотографът снима подготовката на булката, а ди джеят, например, си гледа телевизия вкъщи и пие кафе, защото все още е рано да монтира техниката в ресторанта. Къде е връзката и екипността между тях? Няма я.
Църковен ритуал - операторът снима видео, фотографът прави снимки, а ди джият монтира техника и опъва кабели. Къде е екипността? Няма я. По какъв начин монтирането на озвучителна техника в ресторанта влияе на заснемането на църковния ритуал?
Ресторант - операторът и фотографът снимат, ди джеят пуска музика и се грижи за доброто настроение. Къде е екипността? Това, че тримата са на едно място по едно и също време, не е сред характеристиките на екипната работа. Гостите също са там, но никой не си мисли, че те са част от екипа.
Това се отнася и до други изпълнители в сватбения ден. Между някои от тях има по-близка или далечна връзка и в този смисъл те зависят един от друг, но това не ги превръща автоматично в екип.
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
Скъпи младоженци, не се оставяйте да ви подвеждат с общи приказки и кухи фрази.
Ангажирайте за вашите празници професионалисти и не се притеснявайте дали те се познават или не.
Професионалистът дава най-доброто, което е способно, и това е най-сигурната гаранция за успешна организация и протичане на вашия сватбен ден.
Прочетете статията от нашия Блог, посветена на професионалното видеозаснемане.
31.12.2020